Достапни линкови

Убиени 12 припадници на безбедносните сили на Авганистан


Полицајци проверуваат автомобил во областа Анбар.

Авганистанските власти соопштија дека Талибанците убиле 12 припадници на безбедносните сили на земјата, коишто биле заробени во заседи во источбата провинција Газни.

Армискиот разузнавач Гулам Мохамед Тахири денеска изјави дека меѓу убиените се седум полициајци, тројца војници и двајца службеници од националната разузнавачка агенција.

Тој истакна дека убивањата се случиле вчера во областа Анбар и дека талибанските милитанти ги присилувале локалните жители да ги гледаат егзекуциите.

Припадниците на безбедносните сили на 3 јуни биле киднапирани од Талибанците на одделни автопати во провинцијата.

XS
SM
MD
LG