Достапни линкови

Рохани со предупредување за можностите од нуклеарниот договр


Иранскиот претседател Хасан Рохани предупреди дека можностите кои произлегуваат од нуклеарниот договор постагнат минатата година со светските сили, нема да траат вечно. „можностите кои нуклеарниот договор ги создаде за нас, нема да траат вечно“, рече Рохани за време на денешниот говор. Тој зборуваше на церемонијата за Националната нуклеарна технологија во Техеран. Тиј исто така истакна дека ја фафоризира политиката на умереност и дека сака интеракција со светот. Забелешките на Роханми се појавуваат како одговор на критиките за недостаток на економски резултати по постигнувањето на нуклеарниот договор.

XS
SM
MD
LG