Достапни линкови

Потонал чамец со мигранти во Егејско Море


Архивска фотографија.

Најмалку 17 лица се водат како исчезнати откако чамец, со кој се превезувале мигранти, потонал во Егејското Море меѓу Турција и Грција.

Грчкото Министерство за трговска морнарица соопшти дека со заеднички напори на грчки и турски спасувачки екипи биле спасени 16 луѓе. Во чамецот, кој потонал меѓу грчките острови Фармагониси и Агатониси, се наоѓале меѓу 33 и 37 мигранти, чија националност не е позната.

XS
SM
MD
LG