Достапни линкови

СДСМ: Повлекување на Груевски е државен интерес


СДСМ во пишаната реакција на денешната изјава на премиертот Никола Груевски, наведува дека само со негово повлекување и формирање преодна влада која ќе овозможи неопходни услови за организирање фер и демократски избори може да се нормализира земјата и да се врати демократската, европската перспектива на Република Македонија.

„Како предизвикувач на огромните проблеми со коишто се соочуваат Република Македонија и нејзините граѓани, креаторот на политичката и државната криза, Груевски е клучниот дел од проблемот и тој не може да биде дел од решението. Затоа, неговото повлекување е државен интерес“, стои меѓу другото во реакцијата од СДСМ.

XS
SM
MD
LG