Достапни линкови

Меркел бара унифициран став за санкциите за Иран


Германската канцеларка Ангела Меркел

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика земјите кои спроведоа санкции врз Иран за нуклеарната програма на земјата да го одржат унифицираниот пристап во нивното повлекување. Коментарот на Меркел доаѓа по одлуката на Русија да ја укине забраната за испорака на ракетниот систем С 300 на Иран. Според Меркел, земјите треба да ги повлечат санкциите заедно и што поскоро. Таа воедно порача дека Иран и шесте светски сили се уште имаат многу работи да завршат пред да го финализираат договорот за нуклеарната програма.

XS
SM
MD
LG