Достапни линкови

Ирачката армија започна операција во Тикрит


Ирачката војска започна операција против милитантите на Исламската држава во Тикрит, родниот град на поранешниот диктатор Садам Хусеин.

Тикрит е на 140 километри од Багдад, а ирачките сили не успеаа да го вратат градот под своја контрола минатиот месец.

Американските сили спроведуваат воздушни напади против милитантите, кои контролираат големи делови од Ирак и Сирија.

XS
SM
MD
LG