Достапни линкови

Хрватска ќе продава акции на националниот авиопревозник


Најдоцна до 15 октомври хрватската Влада ќе распише тендер за продажба на акции на националната авиокомпанија „Кроација ерлајнс“. Владата во Загреб планира да продаде 49 проценти од акциите. Меѓу потенцијлните купувачи се една кинеска компанија, индонезиската национална авиокомпанија и „Етихад“ од Обединетите Арапски Емирати, која купи 49 проценти од српската авиокомпанија ЈАТ. Хрватските економски аналитичари и лидери на синдикатите предупредија од „опасноста од продажба на преостанатото национално богатство“.
XS
SM
MD
LG