Достапни линкови

Дачиќ-косовската страна нема ди ги промени своите ставови


Српскиот премиер Ивица Дачиќ
Српскиот премиер Ивица Дачиќ денеска изјави дека веќе нема за што да се води дијалогот во Брисел, бидејќи косовската страна нема да ги промени своите ставови. Според него, Србија практично не учествувале во преговорите, туку само во начинот како да ги укине своите институции и Србите од Северно Косово да ги уфрли во системот на земјата.
Дачиќ денеска се сретна со неговиот француски колега Жан Марк Ероа, кој го запознал со ситуацијата и разговорите во Брисел. Дачиќ оценува дека Србија вложила многу во дијалогот кој е врзан и со прашањето на европските интеграции на земјата.
XS
SM
MD
LG