Достапни линкови

Либија- борби за последните упоришта на Гадафи


Борци на Националниот преоден Совет
Привремената влада во Либија соопшти дека испратиле повеќе борци кон Бани Валид, едно од последните упоришта на Моамер Гадафи. Од Националниот преоден Совет велат дека испратиле засилување во Бани Валид по повиците на Гадафи градот да се бори против бунтовниците.
Привремената влада испрати свои преставници во соседна Нигерија за да го спречат Гадафи и неговите приврзаници да и избегнат на правдата. Но Гадафи не е во Нигерија. Ни Пентагон нема информаци дали Гадафи ја напуштил Либија.
Во меѓувреме Стејт департментот ги повика соседите на Либија, да ги уапсат сите приврзнаици на Гадафи кои се обидуваат да влезат во нивните земји.
XS
SM
MD
LG