Достапни линкови

Протестен марш во Мароко за уставни промени


Мирни протести во Казабланка, Мароко
Неколку илјади луѓе маршираа низ улиците на најголемиот град во Мароко, Казабланка. Тие бараат да се воведат повеќе промени во системот. Ова следува откако кралот Мохамед соопшти дека ќе се откаже од дел од моќта во собранието но ќе ја задржи контролата врз безбедносните структури и религијата. Неговото соопштение предизвика бурни реакции во јавноста од критичарите кои сметаат дека предложените уставни промени не се доволни.
XS
SM
MD
LG