Достапни линкови

Гејтс-САД нема да избрзуваат со повлекувањето од Авганистан


Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс
Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс изјави дека нема да избрзуваат со повлекувањето на американсите трупи од Авганистан. Од наредниот месец САД планираа да почнат да повлекуваат дел од 100 илјадите војници во земјата. Претходно НАТО сојузниците повика Вашингтон да не избрзува премногу со плановите за намалување на бројот на американски војници во Авганистан. Министрите за одбрана на земјите членки на НАТО на денешниот состанок во Брисел изразија загриженост околу тоа како ќе влијае на Авганистан ако се повлечат многу американски трупи од таму
XS
SM
MD
LG