Достапни линкови

ЕУ ќе отвори канцеларија во Бенгази за помош на либијските бунтовници


Европската Унија соопшти дека планира да отвори канцеларија во либискиот град Бенгази за да им помогне на бунтовничките власти. Ова денеска во Европскиот Парламент го соопшти шефицата за надворешна политика на Унијата, Кетрин Ештон. Во меѓувреме, во близина на Либија одекнувале екплозии, а претставници на режимот на Гадафи соопштија дека од бомбардирањата на НАТО во изминатата ноќ биле повредени 4 деца. Во пристанишниот град Мисрата, бунтовниците тврдат дека ги принудиле на повлекување владините сили, а ја превзеле контролата и врз градот Зарек, западно од Мисрата.
XS
SM
MD
LG