Достапни линкови

Инаугурација на Лукашенко во петок


Белорускиот претседател Александар Лукашенко
Белорускиот претседател Александар Лукашенко во петок ќе поднесе заклетва за неговиот четврти мандат, како лидер на земјата, соопшти неговиот кабинет. Лукашенко беше реизбран на декемвриските избори за кои меѓународните набљудувачи соопштија дека биле лажирани.
Стотина луѓе беа уапсени за време на протестите по изборите. ЕУ и САД размислуваат за воведување на санкции за белоруските владини лица.
XS
SM
MD
LG