Достапни линкови

Украински екс-министер за полиција наредил убиство на новинар


Украинското обвинителство денеска посочи дека поранешниот министер за внатрешни работи Јури Кравченко го наредил убиството на новинарот Хеорхиј Гонгадзе во 2000 година.
Кравченко се самоуби во 2005 година. За убиството на новинарот се осудени тројца поранешни полицајци.
XS
SM
MD
LG