Достапни линкови

Руска реакција за иранските критики на Кремљ


Русија ги карактеризираше последните ирански критики за Кремљ како „емотивен излив“. Претходно, иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџат изјави дека руската подршка за предлог нови санкции против исламската република е неприфатлива, додавајки дека тешко е да се каже дали Кремљ е пријател или непријател. На брифинг во Москва денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеи Лавров рече дека веќе со години руските напори за решавање на спорот со Иран се „незадоволителни“.
XS
SM
MD
LG