Достапни линкови

Бразил бара гаранции од Иран за нуклеарната програма


Министерот за надворешни работи на Бразил Целсо Амориум денеска побара од иранските власти да понудат гаранција дека нивната нуклеарма програма нема да се користи за воени цели. Министерот исто така испрати апел до западните земји да покажат флексибилност кон Иран. Додека другите земји членки на советот за безбедност при Обединетите нации предлагаат нова серија санкции против исламската република, Бразил вчера ја промовираше подршката за Иран. Бразилскиот претседател Луиз Инацио да Силва треба да отпатува во официјална посета на Техеран во мај.
XS
SM
MD
LG