Достапни линкови

Друцас: Грција очекува конструктивен одговор од Скопје


Заменикот шеф на грчката дипломатија, Димитрис Друцас денеска изјави дека Грција очекува „конструктивен одговор “ од Скопје во спорот со името. Друцас во интервју за државната телевизија истакна дека Грција продолжува со активната надворешна политика за надминување на споровите со соседите. Тој најави дека турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган во мај или во почетокот на Јуни ќе дојде во Атина .
XS
SM
MD
LG