Достапни линкови

Иранско предупредување до соседите


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад денеска ги предупреди земјите во Персискиот Залив против американското присуство во регионот. Тој го обвини Западот дека планирал да ја преземе контролата врз енергетските ресурси во Заливот. Во регионот престојува американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс во потрага на поддршка за финансиски притисок врз Иран поради неговата нуклеарна програма.
XS
SM
MD
LG