Достапни линкови

Бајден-изборите во Ирак мора да бидат транспарентни


Американскиот потпретседател Џо Бајден изјавил денеска дека изборите во Ирак на 7 февруари мора да бидат фер, веродостојни и транспарентни. Ирачкиот министер за одбрана Хошијар Зебари го цитираше Бајден по нивната денешна средба во Багдад. Бајден е во посета на земјата, поради одлуката на властите во Ирак да им забранат на околу 500 кандидати да се вклучат во трката на изборите, поради поврзаност со Баат партија на бившиот лидер Садам Хусеин.

XS
SM
MD
LG