Достапни линкови

Јукио Хатојама - нов премиер на Јапонија


Јапонскиот парламент денеска го потврди изборот на лидерот на Демократската Партија, Јукио Хатојама за нов премиер. Неговата партија победи на минато-месечните парламентарни избори, со што во Јапонија заврши речеиси 55 годишното владеење на десницата.
XS
SM
MD
LG