Достапни линкови

Косовските власти ветуваат помош за повратниците во своите домови


Премиерот на Косово Хачим Тачи изјави дека нема да има компромис за оние кои го спречуваат враќањето на граѓаните во своите домови по немирите во Брѓани во северниот дел на Косовска Митровица, каде што живее мешано етничко население. Тачи изјави дека никој не може да им го негира тоа право и оти имаат политичка, логистичка и финансиска помош од Владата, без разлика на нивната етничка припадност. Во немирите што неодамна настанаа меѓу Албанците и Србите, кои се обидоа да ги обноват изгорените куќи, беа повредени седум луѓе.
XS
SM
MD
LG