Достапни линкови

Руско - украински телефонски дијалог


Премиерите на Русија и Украина Владимир Путин и Јулија Тимошенко имаа телефонски разговор за билатерални средби и покрај нарушените односи меѓу Москва и Киев. Путин и Тимошенко, според официјални извори, се поканети од полскиот премиер Доналд Туск на билатерална средба во Полска на 1 Септември. Односите се нарушија и по писмото на Претседателот на Русија Дмитриј Медведев дека украинското раководство е анти – руско.
XS
SM
MD
LG