Достапни линкови

Нема поништување на изборите, соопштија иранските власти


Иранското врховно изборно тело отфрли какво било поништување на гласањето на претседателските избори што се одржаа на 12-ти јуни. Ова тело истовремено ги осуди протестите на опозицијата. Инаку, генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун побара од иранските власти да ги запрат апсењата, заканите и употребата на сила против демонстрантите.
XS
SM
MD
LG