Достапни линкови

Експлозија на гасоводот во Туркменистан


Поради експлозија што синоќа се случила на гасодовот во Туркменистан е прекината испораката на гас кон Русија. Властите во Турменистан соопштија дека работат на отстранување на хаваријата, но дека ќе им бидат потребни неколку дена. Туркменистан испорачува околу 50 милијарди кубни метри гас кон Русија. На руската нафтена компанија Гаспром оваа испорака и е потребна за да ги задоволи побарувањата на европските корисници.
XS
SM
MD
LG