Достапни линкови

Багдад: Во последните четири години намалени насилствата во Ирак


Американската војска соопшти дека според нивните податоци насилствата во Ирак во последниве четири години се намалени. Портапаролот на војската изјави дека тоа се должи на згоелемената ефикасност на ирачките безбедносни сили и нивното инволвирање во операциите против бунтовниците. Овие изјави на американската војска доагаат откако ирачките власти објавија дека во офанзивата против Ал Каеда во градот Мосул го растуриле поголемиот дел од бунтовничката мрежа.
XS
SM
MD
LG