Достапни линкови

Скопје: Има доволно пченица за наредните пет месеци


Во моментов Македонија располага со доволно количини на пченица за наредните пет месеци, изјави на денешната прес-конференција вицепремиерот Живко Јанулоски. Тој додаде досега од домашно производство се откупени околу 90.000 тони, а до крајот на месец август ќе бидат откупени уште 10.000 тони пченица. Според Јанкуловски распишан е меѓународен тендер за дополнителни 19.000 тони на пченица за потребите на стоковните резерви.
XS
SM
MD
LG