Достапни линкови

Свет: Шестте светски сили ќе разговараат за можните санкции кон Иран


Преставнци на 6 - те светски сили денеска преку видео врска ќе разговараат за можните санкции против Иран поради продолжувањето на програмата за збогатување ураниум. Соединетите Држави, Британија, Франција, Германија, Русија и Кина преку видео конференција ќе утврдуваат што ке биде ставено на листата ан санкциите. Иранскиот врховен лидер Ајатолахот Али Камнеи и претседателот Махмуд Ахмадинеџад изјави дека нивната земја ке ја продолжи нуклеарната програма.
XS
SM
MD
LG