Достапни линкови

Берлин: Продолжуваат разговорите меѓу ЕУ и Иран за нуклеарната програма


Денеска во Берлин продолжуваат разговорите меѓу Европската Унија и Иран околу контроверзната иранска нуклеарна програма. Разговорите меѓу еврокомесарот Хавиер Солана и главниот ирански преговарач Али Лариџани почнаа вчера и, според оценките на двете страни, биле многу интензивни. Во овие разговори шесте водечки земји во светот настојуваат да го убедат Иран да се откаже од процесот за збогатување ураниум.
XS
SM
MD
LG