Достапни линкови

Сеул: Јужна Кореа започна да повлекува дел од своите војници од Ирак


Јужна Кореја започна да повлекува 1000 од своите 3200 војници во Ирак. Сеул има трет по големина контигент во Ирак стациониран во Ирбил со задача мировни операции и учество во проекти на реконструкција. Парламентот на Јужна Кореја го продолжи присуството на војниците во Ирак за уште една година, но со кратење на силите затоа што мисијата бележела прогрес.
XS
SM
MD
LG