Достапни линкови

Пекинг: Работна група ќе се сретне во јуни за кризата со Северна Кореа


Четиридневните преговори во пекинг околу кризата со северна Кореја денеска официјално завршија со договор за формирање работна група што ќе се состане кон крајот на јуни. Околу нуклеарната програма на Северна Кореја и натаму постојат големи несогласувања изјави чефот на кинеската дипломатија Ли Џаосинг но додаде дека разговорите на кои учествуваа представници на Соединетите Држави, Русија, Јапонија. Кина и Јуѓна и Северна Кореја биле конструктивни. Од разговорите не се соопштуваат детаљи освен дека ПјонгЈанг и формално понудил да ја запре својата нуклеарна програма во замена со како се вели прекин на непријателската политика на Соединетите Држави.
XS
SM
MD
LG