Достапни линкови

Шапкарката од градот под Шапка


 Шапкарката од градот под Шапка
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:16 0:00

Младата Мирјана Јосифоска е единствена дизајнерка на шапки во Македонија. Вели дека учела од кројачи од старата, југословенска школа, но и дека сака да го модернизира процесот со користење на нови технологии. Работи со реупотребени или со материјали од природно потекло. Употребува техники на кроење со нула отпад и прави шаблони со 3Д технологија за да штеди на хартија. Сака да користи материјали кои може да се рециклираат за да прати и еко порака за тоа колку е важна одржливоста.

Категории

XS
SM
MD
LG