Достапни линкови

Режисерот на документарниот филм за Навални снимил „вонредни“ моменти


Режисерот на документарниот филм за Навални снимил „вонредни“ моменти
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:52 0:00

Режисерот на документарниот филм за затворениот руски опозициски политичар Алексеј Навални открива како го снимал својот филм, награден со Оскар. Даниел Рохер вели дека разбрал дека она што се случувало пред неговите камери било „необично“. Рохер почна да ја снима приказната во Берлин во 2020 година, додека Навални се опоравуваше од труење што опозицискиот политичар го поврзува со рускиот претседател Владимир Путин. Претставниците на Кремљ негираат каква било врска. Документарецот „Навални“ го следи антикорупцискиот активист и неговиот тим додека се обидуваат да докажат кој стои зад обидот за убиство. Филмот освои Оскар за најдобар документарен филм на 12 март и освои награди на минатогодишниот филмски фестивал Санденс.

Категории

XS
SM
MD
LG