Достапни линкови

Стави ги очилата за да видам што чувствуваш


Стави ги очилата за да видам што чувствуваш
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:49 0:00

Македонски научници од Факултетот за електротехника и информациски технологии од Скопје направија прототип на паметни очила OCOsens со кои може да се детектираат емоциите и расположението преку сензорско колектирање на фацијална експресија и движења и нивно обработување со помош на вештачка интелигенција. Во создавањето на паметните очила учествувал поголем тим, а за тоа како се родил и развивал проектот ни раскажа универзитетскиот професор и иноватор, д-р Христијан Ѓорески.

Категории

XS
SM
MD
LG