Достапни линкови

Македонски Солар дата колектор - Од НАСА натпревар до светска иновација


Македонски Солар дата колектор - Од НАСА натпревар до светска иновација
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:35 0:00

Солар Дата Колектор е македонска иновација, софтвер кој го следи животниот век на една фотоволтаична централа - од почеток до крај, од пресметка за местото каде да се постави една центала, до следење на производството на електрична енергија. И за сето тоа користи вештачка интелигенција и машинско учење. Македонскиот „Солар Дата Колектор“ веќе се користи во Европа, но и во егзотични дестинации како Кенија и Јужна Африка, а планот е да се „освојат“ и пазари како Соединетите Американски Држави

Категории

XS
SM
MD
LG