Достапни линкови

Борбата на ромско семејство со нееднаквостa во Бугарија


Борбата на ромско семејство со нееднаквостa во Бугарија
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:32 0:00

Две Бугарки и нивната мајка се соочиле со значајни предизвици за излез од неофицијалната сегрегација вкоренета во ромското гето каде живееле. Ќерките на Анче, Мариа и Ренета, се соочиле со задевање и малтретирање и сакале да го напуштат училиштето. Но, нивната мајка верувала дека образованието е единствениот начин за тие да успеат.

Категории

XS
SM
MD
LG