Достапни линкови

Десетина опозиционери приведени во Русија


Москва - денеска
Десетина руски опозициски активисти беа приведени денеска, откако се обидоа да организираат марш пред канцелариите на претседателот, последен од серијата протести наречени „Ден на бесот“. Стотина луѓе се собраа на плоштад во Москва и почнаа да маршираат кон канцелариите на Кремлин за да ги искажат своите барања. Полицијата во рускиот главен град не им дозволи на насобраните да пристапат до владината зграда. Руските опозициски групи до сега многупати се жалеа за ограничена слобода на јавен собир.
XS
SM
MD
LG