Достапни линкови

Јапонија и натаму со мерки против нуклеарна катастрофа


Нуклеарната централа Фукушима
Еден од реакторите на нуклеарната централа Фукушима бил исполнет со азот за да се избегне евентуална експлозија. Сепак јапонските власти соопштија дека мали се шансите да се случи уште една експлозија на водород со која би се раширило високо ниво на радиоактивност во воздухот.
Претходно властите успешно го запреа истекувањето на радиоактивниот материјал во Тихиот океан од пукнатината на друг рекатор во комплексот.
XS
SM
MD
LG