Достапни линкови

Олеснување на тензиите меѓу Индија и Пакистан


Премиерот на Пакистан Јусуф Раза Гилани
Преставници на регионалните нуклеарни сили Индија и Пакистан денеска ќе разговаарат во Њу Делхи. На разговорте на минситерите за внатершни работи се гледа како на продолжување на процесот за намалување на тензиите меѓу двете земји и повторно воспоставување на формални мировни разговори кои беа прекинати по нападите во 2008 во Мумбаи кога загинаа 166 лица. Оваа недела Индија ке ја посети и Премиерот на Пакистан Јусуф Раза Гилани кој со индискиот домаќин Манмохан Синг ќе го гледаат натпреварот во крикет меѓу Индија и Пакистан во рамките на Свесткиот Куп.
XS
SM
MD
LG