Достапни линкови

Србите од Косово бараат да се поништи одлуката за забрана на динарот


Србите од Косово бараат да се поништи одлуката за забрана на динарот
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:06 0:00

Припадниците на српската заедница од различни делови на Косово на 12 февруари протестираа во Северна Митровица поради одлуката на Централната банка на Косово еврото да стане единствена валута за плаќање, со што се укина употребата на српскиот динар. Протестот, кој беше организиран од пензионерите, а јавно поддржан од вработените во српските институции на Косово и некои политички субјекти, беше испратена покана до Владата на Косово да се откаже од забраната за динари. Тие изјавија дека ваквата одлука им го „загрозува“ опстанокот.

Категории

XS
SM
MD
LG