Достапни линкови

Танцот на Иранките стана инспирација за пркос против иранскиот режим


Танцот на Иранките стана инспирација за пркос против иранскиот режим
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:07 0:00

Петте девојчиња од Техеран кои снимија видео како танцуваат и поради тоа беше покрената потера по нив, биле пронајдени и се покајале. Но, нивното видео стана вирално и сега е инспирација за многу други Иранки да се снимаат како танцуваат, иако Иран им забранува на жените јавно да танцуваат. Иако се ставаат во сериозна опасност, младите Иранки со тие видеа покажуваат отворен пркос кон иранскиот режим.

Категории

XS
SM
MD
LG