Достапни линкови

Млади од регионот дебатираа во Скопје: Проблеми подвлечени со црвено


Млади од регионот дебатираа во Скопје: Проблеми подвлечени со црвено
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:05 0:00

Денеска завршува дводневната конференција, на која 30 млади луѓе од Западен Балкан дебатираа во Младинскиот културен центар во Скопје, на три теми - ментално здравје, зајакната регионална соработка и помирување, како и за Европскиот зелен договор.

Младите учесници доаѓаат од различни држави, но се согласуваат дека имаат исти или слични проблеми. Конференцијата се организира со поддршка на Советот за регионална соработка (РЦЦ) и скопскиот огранок на Регионалната канцеларија за младинска соработка (РИКО). Ова е една од низата активности под слоганот #ThinkForward, со кои Делегацијата на ЕУ заедно со Europe housе го одбележуваат, 9-ти мај, Денот на Европа. Она што ќе заклучат ќе му го презентираат на премиерот Димитар Ковачевски, на седницата „Преземање од страна на Владата” на 12-ти мај во 13:30 часот, која Владата ќе ја пренесува во живо.

Категории

XS
SM
MD
LG