Достапни линкови

Бугарите гласаат на парламентарни избори


Бугарите гласаат на парламентарни избори
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:36 0:00

Во Бугарија се одржуваат парламентарни избори. На некои избирачки места има редици, додека се ангажирани и специјални екипи со гласачки кутии до луѓето кои се во карантин. Ова се првите парламентарни избори во услови на пандемијата, на кои за 240 места во бугарскиот парламент учествуваат 6.895 кандидати од 30 партии и коалиции.

Категории

XS
SM
MD
LG