Достапни линкови

„Железната баба“ од Русија пилотираше во симулатор


„Железната баба“ од Русија пилотираше во симулатор
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:59 0:00

Мариа Колтакова, 99 годишна медицинска сестра која служела во Втора Светска Војна, е најстарата русинка која пилотирала во авионски симулатор. Таа давала насоки и помагала при полетување и слетување. Покрај тоа, Колтакова го држи и рекордот во Русија за најстара личност која скокнала со падобран на 93 години.

Категории

XS
SM
MD
LG