Достапни линкови

Починати 7, заболени 383 и оздравени 95 лица од коронавирус


Клиника за инфективни болести во Скопје

Во последните 24 часа се направени 1648 тестирања, а регистрирани се 383 нови случаи на ковид-19. Најмногу заболени има во Скопје, односно 201 лице.

Во болнички услови починати се 7 лица, 63 годишен пациент од Куманово, 69 годишен од Тетово, потоа пациент на возраст од 67 години од Гевгелија, 51 годишен од Скопје, 60 годишен од Кавадарци и двајца пациенти од Битола на 60 годишна и 79 годишна возраст. Институтот за јавно здравје денеска регистрира 95 оздравени пациенти.

Досега во земјата се направени вкупно 207.891 тестирања на Ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 20937, бројката на оздравени пациенти е 16194, на починати е 792, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3951.

XS
SM
MD
LG