Достапни линкови

Ерменска црква во Нагорно Карабах, цел на гранатирање


Ерменска црква во Нагорно Карабах, цел на гранатирање
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:30 0:00

Ерменија го обвини Азербејџан за гранатирање на црквата Свети Спасител во регионот Нагорно Карабах, за кој се водат борби меѓу двете земји. Имало два напада, а во вториот биле ранети тројца новинари. Властите потврдија дека еден од новинарите - добро познатиот руски воен дописник и блогер Јуриј Котјонок - бил сериозно ранет и пренесен во локалната болница. Оваа црква од 19 век е дел од Ерменската апостолска црква. Сместена е на само неколку километри јужно од главниот град на Нагорно Карабах, Степанакерт.

Погледни ги коментарите

XS
SM
MD
LG