Достапни линкови

Ракетно гориво убива морски животни кај Камчатка


Ракетно гориво убива морски животни кај Камчатка
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

Мртви риби, ракчиња, дури и фоки се исфрлени на брегот кај полуостровот Камчатка во источна Русија. Локалците пријавуваат и здравствени проблеми. Истрагата на надлежните покажува четири пати над дозволеното присуство на петролеум во водата. Некои експерти сметаат дека причината е ракетен бензин од воени тестирања.

Категории

XS
SM
MD
LG