Достапни линкови

Белорусија по изборите: солзавец против демонстрантите

Белоруските безбедносни сили се судрија со демонстрантите во Минск и во други градови, откако излезните анкети покажаа огромна предност за актуелниот претседател Александар Лукашенко на вчерашните претседателски избори во земјата. Главниот кандидат на опозиција одби да ги признае овие резултати. Белоруската државна телевизија објави дека соред анкетата Лукашенко имал 79,7 проценти од гласовите. Проценето е дека неговиот главен ривал Свајтлана Циханускаја, кој привлече огромен број луѓе на митинзите низ целата земја, доби 6,8 проценти.

Вчитај повеќе

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

Категории

XS
SM
MD
LG