Достапни линкови

Уништена статуата на Колумбо во Минесота


САД - Статуа на Кристофер Колумбо се гледа во езерото, откако ја срушија демонстрантите, по смртта на Џорџ Флојд кој почина во полицискиот притвор во Минеаполис, Ричмонд, Вирџинија,

Група демонстранти ја уништија статуата на италијанскиот истражувач Кристофер Колумбо во Сент Пол, Минесота, на 10 јуни, последниот знак за драматично поместување во Соединетите држави кон справување со симболите за кои многу луѓе велат дека му оддаваат почит на расизмот. Неколку десетици луѓе предводени од активисти од Мексико со седиште во Минесота ја отстранија бронзената статуа од 3 метри од својот пиедестал. Многу активисти велат дека доаѓањето на Колумбо во Америка доведе до колонизација од страна на Европејците и геноцид на домородците кои го населувале регионот.

Погребан Џорџ Флојд чија смрт поттикна протести во САД и светот

До ова доаѓа по над две недели протести за смртта на Џорџ Флојд, Афроамериканец кој почина откако полицаец во Минеаполис го притискал коленото на вратот на Флојд скоро девет минути при обид за апсење. Спомениците на Колумбо и во другите градови претрпеа слични судбини во последните денови. Претседателката на Претставничкиот домНенси Пелоси повика на отстранување на 11 статуи од американскиот Капитол што ги претставуваат лидерите на Конфедерацијата и војниците на сецесионистичкиот југ.

XS
SM
MD
LG