Достапни линкови

Протести во Тирана, Драч и Валона против сексуалното насилство


Тирана, протест

Под мотото „За украденото детство“ вечер во Тирана, Драч и Валона, се одржаа протестни маршеви на кои учествува илјадници граѓани, главно жени заедно со нивните ќерки. До ова дојде по обелоденувањето на сексуалното злоставување на 15-годишна ученичка од страна на 65-годишен чувар на училиште. Обвинетиот, освен што тоа го правел под присила и закана дозволил девојчето да го силуваат и неколкумина адолесценти.

Вајнштајн прогласен за виновен по две точки за сексуални напади

Учесниците носеа плакати на кои најчесто пишуваше „Смрт за педофилите„ и „Сакаме правда“. Претходно на парламентарната седница пратеникот беше побарано враќање на смртната казна во Албанија. Во Албанија, според учесниците во протестниот марш, 12 отсто од децата сексуално се вознемирувани.

XS
SM
MD
LG