Достапни линкови

Нови 53 дијагностицирани со Ковид -19, а 25 оздравени


Клиника за инфективни болести во Скопје

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи на заразени со Ковид 19, соопшти Министерството за здравство. Со тоа вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 во нашата земја изнесува 1170 Во изминатите 24 часа регистрирани се 25 излекувани пациенти, од нив 6 се испишани од Клиниката за инфективни болести, а 19 се лекувале во домашни услови.

Од новорегистрираните случаи на заразени по градови се во Скопје – 13, Куманово – 9, Прилеп – 9, Тетово - 4, Струга -2, Велес – 12, Битола – 2, Македонски Брод -2.

Во изминатото деноноќие направени се 697 теста, најмногу преку Институтот за јавно здравје.

Министерот за здравство Венко Филипче на видео-конференцијата посветена на коронавирусот рече дека дека тој ќе остане во самоизолација 14 дена, оти како што вели за сите важат истите правила. Тој рече дека епидемиолошката анкета покажала дека ризикот е мал, но дека сака да покаже личен пример.

Филипче заедно со државниот врв пред некој ден беше во посета на Куманово и имаше заедничка прес-конференција со тамошниот градоначалник Максим Димитриевски, за кој еден ден подоцна стигна резултати дека е позитивен на Ковид-19.

На истата видео-конференција премиерот Оливер Спасовски рече дека на владина седница ќе се разговара дали ќе биде воведен 14 дневен карантин за Куманово.

Вицепремиерот Бујар Османи рече дека треба да стигне донација од Кина за здравствените институции воС. Македонија со над пет илјади тестови за Ковид -19, десетици илјади маски Н95 и заштитни материјали.

XS
SM
MD
LG